Wyroby z lawendy, z prywatnej plantacji mieszczącej się w Nowicy, koło Dobroszyc.
W ofercie dostępne są następujące produkty:
- hydrolat lawendowy- mieszanka wody i olejku lawendowego powstała w wyniku skraplania pary, wskutek wrzenia wody z suszem lawendowym. Stosowana jako naturalne perfumy, dodatek do ciast, mydeł
- syrop lawendowy- dodatek do kawy, herbaty, ciast
- lawendówka- nalewka z lawendy. Działa wspomagająco przy infekcjach górnych dróg oddechowych, wzmacnia odporność.
- ciasteczka lawendowe
- susz lawendowy
- bukiety lawendowy
- sole do kąpieli
- mydło lawendowe
- sadzonki lawendy
Kontakt:
Karolina Wojczyńska, Nowica 27, 56-410 Dobroszyce, tel. 785 903 142
Widawskie zawijańce przybyły z okolic Kielc, recepturą przekazywaną od dwóch pokoleń w rodzinie Pani Celiny Domaradzkiej. Widawskie rogaliki są w kształcie półksiężyca w środku z nadzieniem z róży, które swoim aromatem wzbogaca niepowtarzalny smak zawijańców. Powidła z róży to kolejne insygnia tradycji, które towarzyszą już od 40 lat w domu Pani Celiny Domaradzkiej, a płatki zbierane są na polach położonych przy rzece Widawa. Widawskie zawijarce zawsze towarzyszą całej rodzinie na wszystkich uroczystościach oraz lokalnych imprezach i jarmarkach.
Kontakt:
Celina Domaradzka, ul. Wrocławska 143, Chrząstawa Wielka, tel.605 589 940
Zwyczaj wytwarzania smalcu jest bardzo popularny w tradycji kulinarnej Pani Henryki Cieślak. Smalczyk ze Smardzowa jest potrawą często wymienianą przez rodzimych i przyjezdnych smakoszy. Smalec przyrządza się z wytopionego sadła wieprzowego, a tradycyjna metoda chowu powoduje, że tłuszcz ma delikatny zapach i smak. Smalczyk jest wytapiany zgodnie z recepturą Rodziny Pani Henryki Cieślak od wielu pokoleń, a kromka chleba tworzy wyjątkowy smak. Smalczyk Pani Henryki na wielu jarmarkach lokalnych robi zawrotną karierę, i wraz z innymi potrawami Doliny Dobrej Widawy staje się wizytówką terenu i jego „towarem eksportowym”.
Informacje dodatkowe / dostępność: na wystawach i jarmarkach
Kontakty:
Henryka Cieślak, Smardzów 42, 56 -400 Oleśnica, tel. 71/ 314 95 85,
W rozmowie z Panem Romanem Nowickim dowiadujemy się, że placki te były smażone już przed II wojną światową, a na terenach Połoneczki. Serwatkę w połączeniu mąki i szczypty soli, pieczono na blasze, placki formowane są z dwóch kopiastych łyżek masy na płycie blachy, pieczone z dwóch stron na złoty kolor. Placki te, spożywamy ciepłe, okraszone masłem, skwarkami lub śmietaną. Śmietanę można posypać cukrem lub polać miodem. Placki według przepisu, który został przekazany został przez Apolonię i Stanisława Nowickich, goszczą w domu Pana Romana już prawie 60 lat, oraz prezentowane są także na licznych festynach i jarmarkach.
Kontakty:
Roman Nowicki, ul. Sycowska 32, 56- 513 Międzybórz, Tel. 62/ 785 60 85,
Przepis przywieziony ze Śląska został ulepszony w oparciu o tradycje rodzinne przez p. Lidię Nawrot z Krzeczyna i stał się lokalnym przysmakiem,prezentowanym poza gminą Oleśnica jako regionalne danie. Produktami są ziemniaki, mąka krupczatka, jajka, masła oczywiście do ciasta a nadzienie składa się z kiełbasy, cebuli, bułki tartej, masła soli i pieprzu. Potrawa ta wymaga jedynie godzinnego poświęcenia czasu natomiast w smaku jest niezwykła. Jej walory docenione zostały podczas „Festiwalu Ziemniaka 2009”, jaki organizuje GOK Oleśnica – profesjonalne jury, złożone z zawodowego kucharza i etnografa przyznało jej pierwszą nagrodę!
Kontakty:
Przygotowanie: Lidia Nawrot – Krzeczyn
Kontakt:
Gminny Ośrodek Kultury Oleśnica, tel. (71) 314 02 37, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Seria nalewek owocowych nastawionych z dostępnie występujących w Dolinie owoców sezonowych.
Są to m.in.: nalewka z jarzębiny, z wiśni, z gruszek, czereśni, czerwonych porzeczek czy truskawek. Owoców. Na uwagę zasługuje wysoko aromatyczna nalewka z płatków róży.
Kontakty:
Marian Kuriata
Ligota Wielka 41, 56-400 Oleśnica, tel. (71) 398 86 77
Chleb Swojski z Nadolic wypiekany jest od 30 lat. Tradycję wypieku chleba zapoczątkowali Państwo Golinowscy, którym to zapach i smak chleba przypominał radosne chwile. Obecnie chleb cieszy się wielkim uznaniem wśród rodziny, ich sąsiadów oraz znajomych. Chleb wyrabiany jest na zakwasie, a pieczony w piecu szamotowym, opalanym drewnem, ma chrupiącą skórkę. Chleb prezentowany jest na licznych imprezach lokalnych i wszędzie wzbudza zachwyt swoim smakiem i aromatem. Wyborny smak i zapach, a także zachowanie tradycyjnego sposobu wytwarzania chleba można zobaczyć podczas wizyty w Skansenie Państwa Golinowskich, co daje niezapomniane wrażenia.
Informacje dodatkowe / dostępność: na miejscu w Skansenie
Kontakty:
Skansen Muzeum Rolne Genowefa i Jan Golinowscy, Nadolice Wielkie, ul. Wrocławska 73, 55-003
Czernica, Tel. 71/ 318 99 67
BUKIET WARZYW – to zestaw świeżych warzyw i owoców pochodzących z produkcji ekologicznej. Warzywa i owoce produkowane są we własnym gospodarstwie. Produkcja ekologiczna bez stosowania nawozów sztucznych.
Informacje dodatkowe / dostępność: Na targu w Łozinie
Kontakty:
Agnieszka Kośmider
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Skomponowany zestaw warzyw pochodzących z upraw lokalnych z obszaru Doliny Dobrej Widawy.
Kontakty:
Aneta Fiskies,
ul. Wrocławska 137,
55-003 Chrząstawa Wielka, tel. 71 3183535
Strona 1 z 3