Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
baner logo

Jeden dzień z projektu "Kulturalni, lokalni, zawsze naturalni”- mini wizyta studyjna na terenie LGD Dobra Widawa.
Jest wiele możliwości i pomysłów na poznawanie nowych ludzi, na spędzanie razem czasu, kreatywnie i....

międzynarodowo. Właśnie tak chciała spędzić 6 dni w Polsce grupa młodzieży z Hiszpanii, Włoch i Węgier. Ale nie byłoby tego spotkania gdyby nie Nieformalna Grupa Młodzieży z Oleśnicy, która przy współpracy Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Oleśnicy napisała projekt "Kulturalni, lokalni, zawsze naturalni”. Koordynatorka projektu, Ewa Bilewicz wraz z czterema koleżankami zaplanowały każdy dzień i każdy szczegół, tak żeby ich rówieśnicy z innych krajów Europy poznali i nasz region, nasze polskie zwyczaje i codzienne życie. Ewa, jako ciągle poszukująca swojego miejsca na świecie osoba, trafiła na dwumiesięczny wolontariat do biura LGD Dobra Widawa, gdzie podzieliła się ze mną, wówczas dyrektorem tegoż biura, pomysłem na jeszcze nie zaakceptowany projekt wymiany młodzieży. Przesiedziałyśmy niejedną godzinę spisując najciekawsze miejsca w regionie Partnerstwa Dobra Widawa odkrywając coraz to nowe możliwości rozwoju turystyki i rekreacji. Tak więc, kiedy się okazało, że Ewa z koleżankami będzie mogła zrealizować projekt, zapytała - „Aneta, a gdzie możemy pojechać, żeby było ciekawie?” Miała do zagospodarowania jeden dzień więc przyglądając się różnym miejscom wybrałyśmy Nadolice Wielkie i Chrząstawę Małą.
W końcu w sobotę 17 marca dotarło do Nadolic 25 osób z czterech krajów, ponieważ z Polski w projekcie uczestniczyła młodzież z OHP z Oleśnicy. Pogoda jak na zamówienie! W Nadolicach Wielkich przywitał ich Jan Golinowski i rozpoczęli od zwiedzenia Cmentarza Żołnierzy Niemieckich, po którym oprowadził ich Pan Henryk Hartwich, opiekun tego miejsca. Resztę dnia spędzili w Skansenie Rolnym Państwa Golinowskich. Najpierw zwiedzanie Skansenu. Oprowadzała Pani Genowefa Golinowska. Oglądanie kronik, eksponatów, całego gospodarstwa. Krótka przerwa na obiad w restauracji Pod Czarnym Kurem w Chrząstawie Wielkiej, w której ważone jest piwo i stworzono minibrowar. Goście z zagranicy i organizatorzy z Polski byli szczerze zaskoczeni poziomem usług i urokiem tego miejsca. Kiedy grupa wróciła do Skansenu, czekała już na nich Kasia Przyślewicz, pod której przewodnictwem Pani Genowefa i Joanna Mirecka przeprowadziły warsztaty z ludowości wypiekając na piecu podpłomyki i tworząc kukiełki z naturalnych i tradycyjnych materiałów. Dzień zakończono ogniskiem oraz nauką trzech tańców tradycyjnych, również międzynarodowych, które pokazałam wraz ze Staszkiem i Jankiem Golinowskimi oraz Beatą Adamczyk, stałymi uczestnikami i współorganizatorami spotkań tanecznych organizowanych od trzech lat na terenie naszej gminy. Dzięki przychylności Pana Leszka Kusiaka – sołtysa Nadolic Wielkich oraz Urzędu Gminy Czernica została całej grupie udostępniona świetlica wiejska. Wszyscy otrzymali też mapy regionu objętego działaniem LGD Dobra Widawa.
Wszyscy odporowadziliśmy całą grupę do autobusu. Pożegnaniom i podziękowaniom ze strony organizatorów wymiany międzynarodowej i samych uczestników nie było końca. Niejeden obiecywał, że na pewno wróci do Nadolic. A gospodarze i prowadzący zajęcia w Skansenie byli wręcz zachwyceni otwartością młodzieży, ich kulturą i tym, że różnica wieku i bariera językowa nie są w stanie przeszkodzić w miłym i owocnym spędzaniu czasu oraz nawiązywaniu „lokalnie naturalnych” relacji.

 

Projekt "Kulturalni, lokalni, zawsze naturalni" jest współfinansowany z UE w ramach programu "Młodzież w działaniu" Akcja 1. - Młodzież dla Europy, 1.1. - Wymiana Młodzieży.

/Aneta Fiskies/

zdjecie - Wymiana miedzynarodowa-111