Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
baner logo

Nowa LSR planowana jest na obszarze wszystkich 10 gmin Partnerstwa Dobra Widawa, które są objęte LSR wybraną i realizowaną w ramach PROW 2014-2020. LGD Dobra Widawa działa na obszarze 10 gmin członkowskich: z terenu powiatu oleśnickiego (Bierutów, Dobroszyce, Dziadowa Kłoda, Międzybórz, Oleśnica, Syców), wrocławskiego (Czernica, Długołęka), oławskiego (Jelcz-Laskowice) oraz namysłowskiego (Wilków).

Przez teren LGD przepływają dwie rzeki: Widawa i Dobra, od których wywodzi się nazwa Stowarzyszenia. Dorzecze Dobrej i Widawy posiada swoją, specyficzną tożsamość, wyróżniającą region, opartą o bogate wartości przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe obszarów wiejskich. Celem LSR jest bardziej efektywny ekologicznie, gospodarczo i społecznie rozwój naszego regionu, a zwłaszcza przyczynianie się do zachowania jego wysokich walorów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych decydujących o tożsamości dorzecza Dobrej i Widawy.

W przypadku obszaru objętego aktywnością naszego LGD można mówić o wysokim stopniu jego spójności. Choć jest to obszar duży, obejmujący gminy wchodzące w skład 2 województw i 4 powiatów, to cechuje go przestrzenna spójność i zwartość, a osią jego rozwoju stanowi trasa S8.

Obszar LGD leży w sferze szlaku komunikacyjnego wschód – zachód (droga ekspresowa S8 Oleśnica – Syców). Obszar LGD położony między aglomeracją wrocławską i wschodnią granicą województwa dolnośląskiego powiązany jest geograficznie z dorzeczem rzeki Widawy na południu, a na północy rzeki Dobrej, dopływu Widawy. Przez region przebiega również gęsta sieć szlaków kolejowych. Występują tu liczne szlaki piesze, rowerowe, konne oraz kajakowe. To właśnie korzystne położenie geograficzne obszaru oraz sąsiedztwo miasta wojewódzkiego jest dużym atutem rozwojowym regionu.

Kolejną cechą, mającą wpływ na spójność obszaru, jest równinne ukształtowanie przeważającej jego części oraz jednolite uwarunkowania klimatyczne. Jeśli przyjrzeć się uwarunkowaniom przyrodniczym, to widać na obszarze większe zróżnicowanie, choćby w procencie lesistości poszczególnych gmin. Bogate walory przyrodnicze, głównie obszary Natura 2000 znajdują się na terenach rzecznych i związane są z dolinami rzek Dobrej i Widawy. Ta część uwarunkowania obszaru uważana jest za duży atut rozwojowy, ponieważ zasoby i walory przyrodnicze mogą stanowić solidną podstawę do dalszego tworzenia silnego sektora turystycznego i rekreacyjnego. Przez teren LGD przepływają dwie rzeki, od których wzięła się nazwa Stowarzyszenia - znajdująca się w centralnej części obszaru LGD Widawa, płynąca z Drołtowic w gm. Syców w kierunku Namysłowa dalej przez Bierutów i Psie Pole do ujścia do Odry, oraz dopływ Widawy - Dobra, mająca źródła we Wzgórzach Trzebnickich i tocząca swój bieg przez Dobroszyce i Szczodre.

 

Obszar LGD Dobra Widawa wchodzi w obręb kilku jednostek fizyczno-geograficznych. W centrum ciągnie się rozległa Równina Oleśnicka, wchodząca w skład Niziny Śląskiej i mająca postać lekko falistej wysoczyzny morenowej. Północną część zajmuje pas morenowych wzgórz Wału Trzebnickiego, z najwyższym wzniesieniem obszaru Partnerstwa Dobra Widawa – Zbójnikiem (272 m) koło Międzyborza. Południową część obszaru LGD tworzy Równina Jelczańska sięgająca do Doliny Odry. Większe kompleksy leśne znajdują się na południe od Bierutowa (Bory Namysłowskie), wzdłuż biegu Widawy, między Oleśnicą i Jelczem- Laskowicami (Lasy Grędzińskie) oraz na południe od Jelcza-Laskowic (zachodni skraj Borów Stobrawskich).

 

W odniesieniu do ogólnej spadkowej tendencji całego Dolnego Śląska systematyczny wzrost liczby mieszkańców obszaru LGD jest pozytywnym sygnałem. Wynika to z dobrego skomunikowania obszaru z pobliskim Wrocławiem, w związku z czym osoby pracujące we Wrocławiu i chcące wyprowadzić się poza miasto mogą wybrać gminy z terenu LGD Dobra Widawa do stałego zamieszkania.

 

Dzięki temu nowi mieszkańcy stanowią istotny potencjał do rozwijania usług na obszarze LGD. Rozwijający się potencjał przedsiębiorczości mieszkańców i stałe zapotrzebowanie na rozwój usług dla rosnącej liczby mieszkańców jest pozytywnym sygnałem do dalszego kierowania środków finansowych na wsparcie tworzenia nowych miejsc pracy.

 

Warto również zwrócić uwagę na wielokulturowość naszego obszaru, która co prawda jest cechą charakterystyczną Dolnego Śląska, ale dla LGD Dobra Widawa stanowiła podstawę do podjęcia szeregu działań związanych z integracją mieszkańców i rozwojem ekonomicznym obszaru. W 2015 roku nasze Stowarzyszenie po raz pierwszy wręczyło certyfikaty „Dobra Marka Partnerstwa Dobra Widawa”. Celem certyfikatu „Dobra Marka” jest wyróżnienie produktów wysokiej jakości, produkowanych na terenie Partnerstwa Dobra Widawa. Działania te mają bezpośredni wpływ na wzmacnianie spójności obszaru i budowania tożsamości jego mieszkańców. Należy też podkreślić, że na ziemiach Gmin członkowskich zachowały się do dziś specyficzne zwyczaje przywiezione przez ludność polską, która napłynęła tu po II wojnie światowej z centralnej Polski, Wołynia, Wileńszczyzny i Łemkowszczyzny. To upodobania kulinarne, zwyczaje świąteczne, specyficzne receptury wyrobów kulinarnych. Wyróżniają się wypieki, wyroby świąteczne oraz zwyczaj prezentacji stołów Wielkanocnych czy Bożonarodzeniowych organizowany przez Koła Gospodyń Wiejskich. Wiele wyrobów z obszaru Partnerstwa staje się produktami regionalnymi: miody, wędliny, pierniki, sery, pieczywo, wyroby z lawendy, kosmetyki. Co raz większego znaczenia nabywają również liczne imprezy i wydarzenia organizowane w naszych Gminach, m.in. przeglądy zespołów folklorystycznych i kolędniczych, pieśni religijnej, koncerty jazzowe, Wystawa Koni i zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi, dożynki i wiele innych. Ta ciekawa historia i specyficzne zwyczaje i imprezy mają zwykle lokalny charakter, jeszcze słabo znane są szerszemu kręgowi odbiorców. Z pewnością jest to potencjał do wykorzystania przez LGD Dobra Widawa w budowaniu marki „Skarby Dobrej Widawy” i tworzeniu szerszej oferty turystycznej.

 

Teren LGD Dobra Widawa obfituje w wiele zabytków i atrakcyjnych miejsc. Jako Stowarzyszenie chcemy kontynuować prace nad poszerzeniem bazy turystycznej (noclegi, gastronomia) i usług turystycznych. Chcemy maksymalnie wykorzystać potencjał przyrodniczo – kulturowy naszego obszaru oraz położenie przy głównych krajowych trasach komunikacyjnych. Jesteśmy przekonani, że kierunek rekreacyjny, nastawiony na turystykę weekendową, stanie się obiecującym kierunkiem rozwoju naszego obszaru pod warunkiem utworzenia odpowiedniej infrastruktury oraz przygotowania mieszkańców do realizacji tego typu usług i promocji regionu. Nie sposób pominąć w tej części również wielkiego potencjału naszego obszaru w sferze kulturowej a mianowicie widoczną aktywność KGW, zespołów ludowych, szeroką ofertę imprez związanych z lokalnym dziedzictwem oraz rozwijająca się marka lokalna. Podsumowując - najważniejszym potencjałem Partnerstwa Dobra Widawa - jest: położenie przy szlakach komunikacyjnych, położenie w pobliżu Wrocławia, rosnąca liczba mieszkańców, ukształtowanie terenu, możliwość rozwoju oferty turystycznej i rekreacyjnej dla mieszkańców nie tylko Wrocławia ale i sąsiednich województw: opolskiego i wielkopolskiego oraz potencjał aktywnych mieszkańców Partnerstwa Dobra Widawa.

 

Mapa obszaru objętego LSR oraz wielkość obszaru w km