Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
baner logo

 W okresie od lutego do czerwca 2019 r. przeprowadzony został cykl warsztatów z segregacji odpadów i upcyklingu dla dzieci z terenu pięciu Lokalnych Grup Działania: LGD „Qwsi”,LGD Brzesko-Oławska Wieś Historyczna,LGD Szlakiem Granitu, LGD Kraina Wzgórz Trzebnickich, LGD Dobra Widawa.

Każdy warsztat składał się z części teoretycznej i praktycznej w formie zabaw. Edukatorzy z Fundacji „Ekopotencjał – Przestrzeń Możliwości” aktywnie uczyli jak prawidłowo segregować śmieci oraz którą metodą upcyklingu odpady zostaną przekształcone w przedmioty użytkowe i dekoracyjne.

Wspólnie z dziećmi Prelegenci wyławiali odpady z oceanu, grali w ekologiczne memory, a także wykonywali ozdoby z wikliny papierowej i z wytłaczanek po jajkach.

W ramach cyklu przeprowadzone zostały 107 warsztatów (łącznie na terenie wszystkich LGD uczestniczących w projekcie) tj.:

- LGD Qwsi – 28 warsztatów, tj. 56 godzin lekcyjnych: po 4 warsztaty w gminie Bardo, Kamieniec Ząbk., Stoszowice, Ziębice, Złoty Stok, 6 warsztatów w gminie Ząbkowice Śl. i 2 w gminie Ciepłowody;

- LGD Brzesko-Oławska Wieś Historyczna – 20 warsztatów, tj. 40 godzin lekcyjnych: po 1 warsztacie w szkołach znajdujących się na terenie LGD;

- LGD Szlakiem Granitu – 14 warsztatów, tj. 28 godzin lekcyjnych: po 1 warsztacie w szkołach znajdujących się na terenie LGD;

- LGD Kraina Wzgórz Trzebnickich – 5 warsztatów, tj. 10 godzin lekcyjnych: po 1 warsztacie w każdej gminie należącej do LGD

- LGD Dobra Widawa – 40 warsztatów, tj. 80 godzin lekcyjnych: po 4 warsztaty w każdej gminie należącej do LGD

 

Cykl warsztatów na terenie LGD Dobrej Widawy  został podsumowany na spotkaniu w sali konferencyjnej BIFK-u. Przedstawiciele wszystkich szkół biorących udział w projekcie odebrali upominki dla swoich podopiecznych. Dla każdej szkoły przekazaliśmy komplet książeczek edukacyjnych "BĄDŹ EKO" oraz edukacyjne magnesy. Podczas spotkania zostały wręczone także certyfikaty potwierdzające udział w projekcie, które mieliśmy zaszczyt przekazać wszystkim osobom i palcówkom edukacyjnym, zaangażowanym w realizację projektu.

Gminne Ośrodki Kultury z terenu naszych 10 Gmin Partnerskich zostały wyposażone w ekokąciki, które składają się z: ławek, wieszaków, koszów na śmieci, stolików, organizatorów dla dzieci, siedzisk i donic na kwiaty.

Kolejnym etapem projektu jest wizyta studyjna do Czech. W programie wizyty będzie  m.in.: prezentacja segregacji śmieci w gminie Dvur Kralove nad Labem oraz w Safari Parku, zwiedzanie Safari Parku, wizyta w zakładzie segregacji śmieci w Rychnovku, zwiedzanie areału barokowego Kuks.

ekolgd

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Operacja  mająca na celu wzrost poziomu świadomości ekologicznej mieszkańców oraz edukacja ekologiczna mieszkańców, zwłaszcza dzieci i młodzieży szkolnej.

Tytuł operacji:  EKO LGD

Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 19. „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.