Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
baner logo

Zapraszamy do krótkiej relacji Przewodniczącego Rady LGD Dobra Widawa - Sławomira Pałupskiego z XVI Ogólnopolskiego Spotkania Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich w Marózie.

 

Tegoroczny temat dotyczył sposobu wpływania mieszkańców na decyzje odnośnie inwestycji i gospodarowania przestrzenią na terenie gminy. Aby działać, zanim będzie za późno. By zapobiec sytuacji, kiedy niespodziewanie dowiadujemy się, że niedaleko naszego domu powstaje chlewnia, zakład utylizacji odpadów, dojazd do uciążliwego zakładu czy działkę na której miały być tereny zielone sprzedano deweloperowi pod budowę domków jednorodzinnych a on stawia tam potężne osiedle. Ważne by mieć świadomość, że nie jesteśmy w takich sytuacjach ani osamotnieni ani bezradni. W spotkaniu uczestniczyli między innymi Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar, prof. Magdalena Fikus, dr Przemysław Sadura.

 

1

W trakcie licznych wykładów, spotkań i warsztatów mieliśmy okazję pogłębić wiedzę prawną i zapoznać się z obowiązującymi procedurami ale również zastanawialiśmy się jak współpracować, by przestrzeń wokół nas była zgodna z naszymi marzeniami, byśmy byli jej gospodarzami i współdecydowali o jej kształcie. Poznaliśmy konkretne przykłady w których mieszkańcy zmobilizowali się w ochronie własnych interesów. Przyswoiliśmy zasady negocjacji
w sytuacjach konfliktowych. Omówiliśmy rolę i znaczenie informacji, prasy radia i telewizji.

 

2

Ciekawym pomysłem organizatorów było zamówienie specjalnie dla nas gry strategicznej Archipelag, która w rzeczywistości była treningiem umiejętności negocjacyjnych.

W trakcie gry uczyliśmy się, jak współpracować i ta umiejętność z nami pozostanie, musieliśmy wziąć odpowiedzialność za innych, kierować się nie tylko chęcią własnego zysku ale dobrem całej społeczności. Szybko zrozumieliśmy, że możemy wspólnie podzielić się zwycięstwem albo dbając wyłącznie o swoje interesy zatopić całą wyspę. Zacytuję tu głos jednego z twórców gry „Chcieliśmy, żebyście mogli odkryć coś nowego. Pokazaliśmy wam też sytuacje, w których kompromis jest trudny do osiągnięcia, ale za każdym razem udawało wam się wypracować porozumienie – powiedział Marcin Mitzner z Games Development. – Macie potencjał porozumienia. Wierzę, że po waszym powrocie będzie on procentował – dodał Marcin Mitzner.”

 

3

Chętnie dzieliliśmy się swoimi doświadczeniami. Dowiedziałam się, że mamy prawo pytać i mieć dostęp do informacji publicznej. Nasza gmina – nasze dobro. To podstawa naszej egzystencji. Dzięki dobrej współpracy z samorządem możemy naprawdę wiele.

 

Wszyscy tworzymy wspólnotę samorządową

 

Na koniec, tradycyjnie już, głos zabrali organizatorzy Spotkania w Marózie.

– W trakcie dyskusji z państwem powtarzaliśmy, że gmina jest dobrem wspólnym. Gmina to nie tylko władze i urzędnicy. My wszyscy tworzymy wspólnotę samorządową i z naszych wartości wypływa to, jak chcemy ją kształtować – powiedziała Justyna Duriasz-Bułhak, członkini zarządu Fundacji Wspomagania Wsi.

O potrzebie współtworzenia i pielęgnowania samorządności mówił też Piotr Szczepański, prezes Fundacji Wspomagania Wsi. – Nie możemy pozwolić, żeby ktoś odebrał nam prawo do decydowania o naszej przyszłości. Zbudowanie ram prawnych nie wystarczy. Musimy dbać o to, żeby każdy mógł korzystać z szansy rozwoju, którą dostaliśmy.

 

Krzysztof Margol, prezes Nidzickiej Fundacji Rozwoju „Nida” dodał też, że gmina jest dobrem wspólnym, o które trzeba walczyć i troszczyć się, ponieważ nie będzie trwać samoistnie.

Jestem niezmiernie zadowolony i dumny, że mogłem uczestniczyć w tym przedsięwzięciu reprezentując LGD Dobra Widawa i Sołectwo wsi Długołęka.

Sławomir Pałupski