„Przykłady wykorzystania środków unijnych w ramach podejścia LEADER” to temat wizyty studyjnej, która odbyła się w dniach 05 – 07.12.2014 r.
W wyjeździe zorganizowanym przez Lokalną Grupę Działania Dobra Widawa wzięło udział 50 osób. Były to osoby aktywnie działające na rzecz rozwoju naszego regionu, wytwórcy produktów lokalnych, lokalni liderzy społeczni, osoby prowadzące gospodarstwa agroturystyczne oraz stadniny konne, osoby zajmujące się nauką jazdy konnej oraz animatorzy czasu wolnego.
W trakcie wizyty zaplanowane zostały liczne atrakcje. Przedstawiciele LGD Partnerstwo Izerskie przeprowadzili "Szkolenie dla mieszkańców obszaru Dobrej Widawy z zakresu dobrych przykładów działań wdrażanych na obszarze wiejskim, m.in. z zakresu przedsiębiorczości na wsi oraz sprzedaży produktów lokalnych”.
Po szkoleniu odbyły się prezentacje zrealizowanych projektów. Uczestnicy wizyty studyjnej zobaczyli m.in.: Browar Lwówecki. W Muzeum Browaru poznali – sięgającą już 1209 r. – historię warzenia piwa i lwóweckiego browarnictwa. W muzeum zgromadzona została niezwykła kolekcja dawnych urządzeń służących do wytwarzania i przechowywania piwa oraz kufle, etykiety i kapsle. Oprócz niezwykle ciekawej historii browaru uczestnicy wizyty mieli możliwość poznania, jak współcześnie wygląda proces produkcyjny piwa. Razem z przewodnikiem zobaczyli m.in.: warzelnie, leżakownie i rozlewnię.
W ramach dobrych przykładów przedsiębiorczości odwiedzili Zamek Czocha. Zamek Czocha to jedno z niewielu miejsc w Polsce, gdzie przeszłość łączy się z przyszłością. Wśród zabytkowych murów sprawnie działa tu hotel i restauracja. Chętni wrażeń dodatkowo mogą wybrać się na nocne zwiedzanie Zamku, podczas których w tajnych przejściach mogą zobaczyć Białą Damę lub znaleźć się w sali tortur. Na trochę bardziej strachliwych czekają pokazy walk rycerskich i zabawy plebejskie z Bractwem Rycerskim. Uczestnikom wizyty studyjnej niestety nie udało się spotkać Białej Damy, choć kilku śmiałków próbowało znaleźć tajemniczy skarb Zamku Czocha.
Jednak największym zainteresowaniem cieszyło się gospodarstwo agroturystyczne p. Jerzego Buckiego, który prowadzi „Gościniec u Buckich”. Oprócz gospodarstwa p. Jerzy hoduje również konie. „Koniarska” pasja przerodziła się w działania zawodowe i p. Jerzy Bucki był jedną z osób, która realizowała projekt współpracy: SZKOT – Szlaki Konne Orężem Turystyki. Szlak ten obejmuje aktualnie 500 km i przechodzi przez obszar 3 Lokalnych Grup Działania. Na szlaku przygotowane zostały miejsca postojowe. Wiaty wyposażone są w stół, ławy oraz grilla, na którym można przygotować ciepłe posiłki. Wizyta w gospodarstwie agroturystycznym oraz na szlaku konnym była niezwykle cennym doświadczeniem dla uczestników wizyty studyjnej, zwłaszcza teraz, gdy Lokalna Grupa Działania Dobra Widawa realizuje na swoim terenie partnerski projekt KON – Konno Obszarami Natury.
Wizyta była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 4.31 Funkcjonowanie lokalnej grupy działania nabywanie umiejętności i aktywizacja osi 4 PROW na lata 2007- 2013.