Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
baner logo

W okresie od 1 kwietnia 2023 r. do 31 października 2023 Lokalna Grupa Działania Dobra Widawa w partnerstwie z Lokalną Grupą Działania Szlakiem Granitu i Gminnym Ośrodkiem Kultury Oleśnica będzie realizowało projekt pn.: Tradycja i nowoczesność dolnośląskiej wsi – promocja zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2024-2020. 

Cel projektu:

Celem głównym niniejszej operacji jest: „wspieranie zróżnicowanej działalności gospodarczej na terenach wiejskich, przy jednoczesnym zachowaniu jej walorów środowiskowych, kulturowych i społecznych”. Cel ten jest zgodny z dwoma celami KSOW-u czyli: zwiększeniu udziału zainteresowanych stron we wdrażaniu inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich oraz informowanie społeczeństwa i potencjalnych beneficjentów o polityce rozwoju obszarów wiejskich i wsparciu finansowym.

Cele szczegółowe operacji zostały zdefiniowane jako:

  • poprawa jakości życia mieszkańców oraz promocja zrównoważonego rozwoju dolnośląskich wsi i małych miast;
  • stworzenie dogodnych i atrakcyjnych warunków do harmonijnego i holistycznego rozwoju obszarów wiejskich;
  • rozwój współpracy lokalnej, regionalnej i międzyregionalnej i budowanie relacji partnerskich.
  • identyfikacja i rozwój lokalnego potencjału poprzez zwiększenie udziału liderów i przedstawicieli lokalnych społeczności w organizowaniu inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich;
  • podnoszenie konkurencyjności obszarów wiejskich poprzez wdrażanie formuły „wsi wielofunkcyjnej”.

Krótki opis projektu:

Operacja realizowana przez LGD Dobra Widawa w partnerstwie z LGD Szlakiem Granitu i Gminnym Ośrodkiem Kultury Oleśnica (dodatkowi Partnerzy KSOW) będzie polegała na zrealizowaniu szeregu działań zgodnych z dwoma celami KSOW-u czyli: zwiększeniem udziału zainteresowanych stron we wdrażaniu inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich oraz informowanie społeczeństwa i potencjalnych beneficjentów o polityce rozwoju obszarów wiejskich i wsparciu finansowym.

Wnioskodawca planuje realizację następujących zadań:

  • realizacja dwóch czterominutowych felietonów w programie „Agro Fakty” w TVP 3;
  • emisja 100 jednominutowych spotów reklamowych w TVP 3;
  • prezentacja przykładów dobrych praktyk w dedykowanym niniejszemu wnioskowi programie „Uwaga na gospodarkę” w TVP 3;
  • wydanie 4000 szt. ulotki informacyjno-promocyjnej;
  • organizacja jednodniowego kongresu p.n.: „Dolnośląski Kongres Przedsiębiorczości Obszarów Wiejskich”.

Audycje, filmy i spoty skierowane będą do mieszkańców Dolnego Śląska, w tym do osób, które mogą być zainteresowane pozyskaniem środków na założenie pozarolniczej działalności gospodarczej bądź rozwijanie pozarolniczej działalności gospodarczej oraz do osób zainteresowanych rozwojem pozarolniczych funkcji gospodarstw rolnych w ramach kolejnej perspektywy finansowej.

Kongres skierowany będzie do podmiotów zaangażowanych w rozwój wieloaspektowej współpracy na obszarach wiejskich i rozwój potencjału lokalnych społeczności, tj. do lokalnych przedsiębiorców, rolników, NGO (w tym m.in. Kół Gospodyń Wiejskich), rękodzielników, usługodawców i wytwórców zaangażowanych w tworzenie produktu lokalnego, Jednostek Samorządu Terytorialnego, Gminnych Ośrodków Kultury, a także mieszkańców obszaru, stanowiących odbiorców ich działań.

Efekty realizacji operacji:

Zdobyta wiedza pozwoli mieszkańcom obszaru dolnośląskich LGD m.in. lokalnym przedsiębiorcom, rolnikom, NGO (w tym KGW), rękodzielnikom, usługodawcom i wytwórcom zaangażowanym w tworzenie produktu lokalnego) na poszerzenie wiedzy nt. Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 programu LEADER.

Mierzalne efekty:

  • Liczba mieszkańców Dolnego Śląska objętych działaniami promującymi zrównoważony rozwoju obszarów wiejskich – 64 100 odbiorców:
  • odbiorcy programu „Agro Fakty” w TVP 3 – 8 000 osób;
  • emisja 100 jednominutowych spotów reklamowych w TVP 3 – 30 000 osób;
  • odbiorcy programu „Uwaga na gospodarkę” w TVP 3 – 24 000 osób;
  • ulotka informacyjno-promocyjna – 4 000 szt.;
  • uczestnicy kongresu p.n.: „Dolnośląski Kongres Przedsiębiorczości Obszarów Wiejskich” – 100 osób

 

Zostań partnerem KSOW, wypełnij formularz na www.ksow.plLogotypy KSOW LGD DW 1

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej

„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi